پاسخ شورای امنیت ملی به نقدها از توافق با آژانس

به گزارش کی آنلاین، در حالیکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال ایراد نطق های آتشین علیه توافق ایران و آژانس هستند شورای عالی امنیت ملی، وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی بر اجرای قانون مجلس و توقف اجرای پروتکل الحاقی تاکید کردند.

پاسخ شورای امنیت ملی به نقدها از توافق با آژانس

کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: در جریان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، چگونگی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراپادمانی برای وی تشریح شد.

خسروی با تاکید بر قصد نظام برای اجرای بدون تنازل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران اضافه کرد: در مورد اجرای بدون وقفه این قانون در مجموعه ارکان کشور اجماع وجود دارد و سازمان انرژی اتمی ضمن آن که تا به امروز مفاد قانون را اجرا نموده، زمینه قطع نظارت های فراپادمانی را نیز فراهم نموده است.

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: در بیانیه مشترک ایران و آژانس و پیوست اجرایی آن نیز که در سفر گروسی به تهران مورد توافق نهاده شد، برموضوع اجرای کامل قانون مصوب مجلس تصریح شده و ترتیبات انجام آن مخدوش نشده است.

خسروی در انتها گفت: اجرای قانون مجلس به منزله خروج ایران از برجام و قطع همکاری با آژانس نیست و از این رو تعاملات ایران با آژانس ونظارتهای پادمانی آن بر اساس چارچوب های قانونی ادامه خواهد داشت.

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری نیز با بیان اینکه وقتی مجلس، قانون را تصویب می نماید آن قانون لازم الاجراست، گفت: هیچ بهانه ای را برای طرف های مقابل برجام نگذاشتیم که از ما بخواهند قانون را اجرا نکنیم و قانون باید در پنجم اسفند اجرا گردد.

او اضافه کرد: سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران با مذاکرات بسیار موفقی همراه بود و با توافقی که انجام شد به فرمولی رسیدیم که هم قانون مجلس شورای اسلامی محترم شمرده گردد و اجرا، از طرف دیگر نظارت های آژانس نه بر اساس پروتکل الحاقی بلکه بر اساس پادمان و روابط ایران و آژانس برقرار باشد.

براساس جزییات توافق ایران و آژانس ایران بعضی از فعالیت های خود را به مدت سه ماه ضبط می نماید اما آنها را در اختیار آژانس قرار نمی دهد.

این بخش از توافق که برای راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران انجام می گردد با انتقاد شدید نمایندگان روبه رو شده و آنها مدعی اند دولت در حال دور زدن قانون مصوب مجلس است.

در این رابطه سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود تاکید نمود که هیچ چیزی خارج از قانون مجلس بین ایران و آژانس مورد توافق قرار نگرفته و گفت که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از فردا متوقف خواهد شد.

این دیپلمات ارشد اضافه کرد: هیچ فیلم و ضبطی در سه ماه آینده در اختیار آژانس قرار نمی گیرد. ابعاد فنی این موضوع هم در ضمیمه و هم در بیانیه آمده است. چون موضوع فنی است سؤالات فنی را از سازمان بپرسید.

او توضیح داد آنچه به دست آمده دستاورد بسیار در همکاری های ایران و آژانس هم به لحاظ دیپلماتیک و هم فنی است.

پیش از این نیز سازمان انرژی اتمی تاکید نموده بود که قانون مجلس اجرا خود شذ و از فردا اجرای پروتکل الحاقی متوقف می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1492

به "پاسخ شورای امنیت ملی به نقدها از توافق با آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ شورای امنیت ملی به نقدها از توافق با آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید