واکنش روسیه و عربستان به شکست مذاکرات اوپک پلاس

به گزارش کانلاین، خبرنگاران: وزیر انرژی روسیه پس از شکست مذاکرات اوپک پلاس درباره پیمان کاهش عرضه گفت: دیگر پیمان نفتی میان روسیه، متحدانش و اعضای اوپک وجود ندارد و اعضای این گروه به رصد شرایط بازار ادامه خواهند داد.

واکنش روسیه و عربستان به شکست مذاکرات اوپک پلاس

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، الکساندر نواک در وین گفت: با توجه به تصمیمی که در نشست روز آدینه گرفته شد، از اول آوریل روسیه یا هیچ کشور دیگر اوپک و غیراوپک ملزم به کاهش فراوری نفت نیست.

خبرگزاری ریانوستی به نقل از نواک در مورد افت قیمتهای نفت نوشت: عوامل زیادی در پایین رفتن قیمت های نفت دخیل هستند.

بر اساس گزارش رویترز، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی از پاسخ به این که آیا عربستان سعودی پس از فروپاشی توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس، فراوری نفت خود را افزایش خواهد داد، طفره رفت.

وزیران نفت اوپک روز پنج شنبه از افزودن شدن 1.5 میلیون بشکه در روز به کاهش فراوری گروه اوپک پلاس و تمدید اجرای توافق تا سرانجام سال 2020 حمایت نموده بودند که این رقم معادل 1.5 درصد از تقاضای جهانی و بسیار بالاتر از انتظار بازار بود. به این ترتیب با احتساب 2.1 میلیون بشکه در روز که در حال حاضر محدود شده است مجموع محدودیت عرضه این گروه به 3.6 میلیون بشکه در روز می رسید که معادل حدود 3.6 درصد از عرضه جهانی بود.

این فراورینمایندگان اجرای پیشنهاد مذکور را به موافقت روسیه و سایر فراورینمایندگان غیراوپک مشروط نموده بودند. اما عربستان سعودی و روسیه در مذاکرات روز آدینه گروه اوپک پلاس پیروز نشدند به توافق برسند و پیمان سه ساله که تحت آن رقبای قدیمی پیروز شده بودند ریزش قیمتهای نفت را متوقف نمایند، به مانع خورد.

یک نماینده اوپک در مورد این که آیا فراورینمایندگان وارد رقابت برای سهم بازار خواهند شد، به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: اگر توافقی در کار نباشد، البته عربستان سعودی هر میزانی که مشتریانش درخواست نمایند، نفت فراوری خواهد نمود.

آخرین باری که این کشورها از تعهد محدودیت عرضه خود آزاد شدند نیمه دوم سال 2018 بود که فراوریشان را به رکورد بالایی رسانده و 1.5 میلیون بشکه در روز به میزان عرضه نفت اضافه نموده بودند.

بهای نفت برنت روز آدینه 9.4 درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش قیمت یک روزه از زمان بحران اقتصادی سال 2008 بود و در بازار لندن در 45 دلار و 27 سنت بسته شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 861

به "واکنش روسیه و عربستان به شکست مذاکرات اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روسیه و عربستان به شکست مذاکرات اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید