فرمان 15 ماده ای به استانداران برای مقابله با حوادث فصل سرما

به گزارش کانلاین، به گزارش خبرنگاران، اسماعیل نجار گفت: با توجه به اینکه در آستانه فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان هستیم و در این ایام نیز وقوع حوادث طبیعی فصلی ناشی از بارندگی های باران و برف و کولاک در مناطق کوهستانی و همچنین تغییرات نابهنگام جوی افزایش می یابد، لذا طی نامه ای به تمامی استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور از آنان خواسته شد که در راستای ارتقای آمادگی خود برای مقابله با هرنوع حادثه احتمالی مواردی را رعایت نمایند.

فرمان 15 ماده ای به استانداران برای مقابله با حوادث فصل سرما

وی با بیان اینکه موارد طرح گردیده در این نامه باید در دستورکار تمام استان ها قرار بگیرد، گفت: نخستین مورد پاکسازی معابر و آبراهه های زیر گذر جاده ها و خطوط ریلی است که باید در تمام استان ها و شهرها انجام گردیده و گزارشی از آن ارائه گردد.

نجار با بیان اینکه باید تمهیدات لازم در مجموعه درون شهری به ویژه در مسیل ها و رودخانه های داخل شهرها توسط شهرداری ها انجام گردیده و نسبت به پاکسازی و لایروبی انهار و قنوات اقدام گردد، گفت: رصد و بازبینی دوره ای پل های کم ارتفاع توسط دستگاه های اجرایی ذیربط که عمدتا به هنگام جاری شدن سیلاب سبب مسدود شدن مسیر رودخانه و انحراف آب و بروز خسارت جانی و مالی می گردد نیز جزو مواردی است که باید در دستورکار قرار بگیرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تأکید بر ضرورت اقدامات بازدارنده وجلوگیری از ساخت وسازها در حریم و بستر رودخانه ها، گفت: باید با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه ها برابر مقررات برخورد قانونی لازم انجام گردد.

به گفته وی اتخاذ تمهیدات لازم برای تامین انرژی، ذخیره سازی امکانات و سوخت مورد احتیاج استان در بخشهای مختلف، به ویژه پیش بینی ذخیره سوخت مایع کافی در نیروگاه ها، نانوایی ها، مراکز درمانی و خدماتی و... از جمله دیگر بندهای مطرح گردیده در این نامه است.

نجار بر آمادگی و ایجاد تمهیدات لازم و اطلاع رسانی به موقع به کشاورزان و باغداران در راستای پیشگیری از سرمازدگی محصولات تأکید کرد و گفت: فراهم کردن تمهیدات لازم در خصوص حمل و نقل جاده ای و مسیرهای روستایی و مسائل احتمالی ناشی از سیلاب، برف و کولاک و بهمن و یخبندان در جاده های کوهستانی و در نظر دریافت امکان اسکان اضطراری نیز باید مورد توجه قراربگیرد و از هم اکنون نسبت به تأمین و آماده سازی آن اقدام گردد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اتخاذ تدابیر و تمهیدات برای تأمین کالاهای ترانزیتی و استراتژیک در مناطق تحت تاثیر، آمادگی لازم جمعیت هلال احمر استان در بخش های امداد و نجات، تجهیز پایگاه های امدادی و اسکان اضطراری و آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم برای استفاده از نیروهای نظامی و انتظامی استان برای خدمات رسانی در شرایط اضطراری را نیز سه دستور دیگر این نامه به استانداران بیان کرد.

وی با بیان اینکه باید جلسات شورای هماهنگی مدیریت بحران هر استان برای ارتقای آمادگی حداکثری دستگاه های ذیربط و پاسخگویی به هنگام در شرایط اضطرار تشکیل گردد، گفت: همچنین باید به منظور حفظ آمادگی و ارتقاء بخشی به پاسخگویی دستگاه های اجرایی ذیربط، برگزاری تمرین و مانورهای استانی و شهرستانی به صورت دور میزی و عملیاتی در دستورکار قرار گیرد.

نجار بر ضرورت پایش و پیش بینی بهنگام بارش و اعلام هشدارهای لازم از طریق رسانه های محلی نیز تأکید کرد و گفت: تخلیه حاشیه نشینان رودخانه ها و سکونتگاه های پرخطر و تأکید بر جلوگیری از اسکان مردم در تفرجگاه ها و مناطق گردشگری حریم رودخانه ها و مسیل های درون شهری و برون شهری در معرض خطر سیل در مواقع اضطراری با توجه به اخطاریه های سازمان هواشناسی و هشدارهای این سازمان باید با همکاری نیروی انتظامی و راهور، شهرداری ها، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی و مراجع قضایی انجام گردد.

وی با بیان اینکه این نامه دارای 15 بند و اصل است، گفت: با استناد ماده 9 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور وتبصره یک ذیل آن اجرای مفاد این بخشنامه لازم است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 47

به "فرمان 15 ماده ای به استانداران برای مقابله با حوادث فصل سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمان 15 ماده ای به استانداران برای مقابله با حوادث فصل سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید