طالبان طرح پیشنهادی صلح منتسب به این گروه را رد کرد

به گزارش کی آنلاین، پس از انتشار طرح صلح منسوب به طالبان برای صلح و ساختار نظام آینده افغانستان، سخنگوی این گروه اظهار داشت که طرح منتشر شده مربوط به طالبان نیست.

طالبان طرح پیشنهادی صلح منتسب به این گروه را رد کرد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در بیانیه ای طرح منتشر شده منتسب به این گروه توسط رسانه های افغانستان را رد کرد.

مجاهد شرح داد: بعضی رسانه ها ادعا کرده اند که طرح امارت اسلامی را درباره نظام آینده و صلح بدست آورده اند؛ ما این گزارش را رد می کنیم، طرح مذکور مربوط ما نیست.

طرح صلح منتسب به طالبان پس از آن منتشر شد که عطاالرحمان سلیم معاون شورای عالی مصالحه افغانستان گفته بود که طالبان نسخه ای از پیش نویس طرح صلح خود را در اختیار این شورا گذاشته است.

براساس طرح منتشر شده توسط رسانه ها که طالبان آن را رد می کند، پیشنهاد شده بود که دولت موقتی برای مدت حداکثر 20 ماه ایجاد شود تا زمینه انتقال قدرت به دولت اسلامی بعدی را فراهم کند.

همچنین، در این طرح دو گزینه را برای ساختار نظام افغانستان پیشنهاد داده است که شامل نظام ریاستی با یک رئیس دولت، معاون، 24 وزیر و 6 ریاست است.

در گزینه دوم نیز پیشنهاد نظامی دارای یک رئیس دولت، یک صدراعظم، معاونان رئیس، معاونان صدراعظم، 24 وزیر و 6 ریاست مطرح شده است که وزرا به رئیس دولت یا صدراعظم پاسخگو هستند.

بر اساس طرح منسوب به طالبان، صدراعظم حداقل مسئولیت دو ستون از چهار ستون اصلی دولت را عهده دار خواهد شد.

همچنین در بخش قوه مقننه نیز طالبان خواستار ایجاد 84 کرسی در مجلس افغانستان شده است و بر اساس این طرح، در مجلس سنا نیز باید شوراهای ولایتی، رئیس دولت و طالبان هرکدام 34 سناتور مشخص کنند.

گزینه بعدی طالبان برای قوه مقننه منحل کردن مجلس کنونی است و در صورتی که قانون اساسی کنونی با توافق صلح مغایر نباشد تا تصویب قانون جدید نافذ است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1645

به "طالبان طرح پیشنهادی صلح منتسب به این گروه را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان طرح پیشنهادی صلح منتسب به این گروه را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید