خبرنگاران مستندساز: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم

به گزارش کی آنلاین، تهران- خبرنگاران- کارگردان مستند رویاهای دم صبح گفت: امروز این کرونا است که دنیا را به قبل و بعد از خود تقسیم نموده است و اجازه خطا در مواجهه با آن را نداریم.

خبرنگاران مستندساز: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم

مهرداد اسکویی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی خبرنگاران، درباره برگزاری جشنواره های سینمایی و رویدادهای هنری در شرایط کرونایی، گفت: بعد از سال 1918 که دنیا تجربه آنفلوانزای اسپانیایی را به صورت گسترده پشت سر گذاشت، امروز این کرونا است که دنیا را به قبل و بعد از خود تقسیم نموده است. در این شرایط احترام به سلامت انسان ها همیشه باید در اولویت قرار گیرد. هر رویدادی باید از تمامی هنرمندان و چهره های اجرایی فعال در آن مراقبت کند.

وی با تأکید بر موضع مخالف خود نسبت به برگزاری فیزیکی جشنواره های سینمایی گفت: این رویدادها به خوبی می توانند در فضای آنلاین برگزار شوند. کما اینکه تجربه پیروز سینماحقیقت هم نویدبخش همین رویکرد بود.

این مستندساز با اشاره به بعضی نگرانی ها بابت برگزاری محافل فیزیکی در جشنواره های سینمایی تأکید کرد: حتی اگر یک نفر مبتلا به این بیماری گردد و فرآیند برگزاری یک رویداد، مسبب آن باشد، شخصا فکر می کنم در عمل، ضد آن چیزهایی که در جشنواره ها برای آن ها کار می کنیم، عمل نموده ایم. سلامت انسان ها آنقدر حائز اهمیت است که هرگونه خطایی می تواند پایبندی ما به مباحث اخلاقی را دچار چالش های جدی کند.

کارگردان مستند آخرین روزهای زمستان که داوری بخش مستند و داستانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی را بر عهده دارد، گفت: شخصا با تمام توانم در کنار جشنواره فیلم کوتاه رضوی ایستاده ام و بسیار علاقه مندم آثار فیلمسازان جوان حاضر در این رویداد دیده گردد. در عین حال معتقدم ما باید اولین افرادی باشیم که جنسی از اخلاق مداری و نگاه انسانی نسبت به هم نوع را داشته باشیم و ملاحظات بهداشتی را هم به صورت فردی رعایت کنیم.

اسکویی اعلام نمود: خوشحالم که جشنواره چهاردهم رضوی در گرگان و با دبیری فردی آشنا به حوزه سینمای کوتاه برگزار می گردد. مجموعه همکاران این رویداد در شرایط اقتصادی و بحرانی که دامن گیر همه رویدادهای سینمایی شده است، با ایثار این رویداد را با چنین کیفیتی برگزار می نمایند. به سهم خود از تک تک شان سپاسگزاری می کنم.

عضو هیأت داوری بخش مستند و داستانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی درباره این رویداد نیز گفت: تا به امروز در چند دوره از جشنواره فیلم کوتاه رضوی به عنوان داور حضور داشته ام و فکر می کنم این رویداد به گونه ای است که فیلمسازان به خوبی از آن استقبال می نمایند. سال ها قبل حوزه هنری جشنواره ای با تمرکز بر فیلم های معناگرا و دینی برگزار می کرد که امروز جشنواره رضوی به خوبی جایگزین آن رویداد شده است.

این کارگردان سینمای مستند تأکید کرد: در دوره هایی داور این رویداد بوده ام و به خصوص در این دوره، فیلم های بسیار خوبی را در جشنواره دیده ام و خیلی خوشحالم که این فرصت برایم مهیا شده تا شاهد فیلم های مستند و داستانی با این کیفیت در این رویداد باشم.

اسکویی درباره وجه تمایز جشنواره رضوی با دیگر رویدادهای موضوعی در سینما که معمولا عمر کوتاهی دارند، تأکید کرد: در زمینه استمرار برگزاری یک رویداد، مدیران اجرایی و حامیان اقتصادی نقش مهمی دارند. جشنواره رضوی علاوه بر این ویژگی، رویدادی است که فیلمسازان سینمای کوتاه ما علاقه ویژه ای به آن دارند چراکه رویکرد متفاوتی نسبت به موضوعات معناگرا و انسانی دارد.

وی اعلام نمود: این جشنواره به صورت خیلی گسترده، مضامین متنوعی را در خود جای می دهد و به همین دلیل بخش عمده ای از سینمای کوتاه ایران می تواند در این رویداد سهیم گردد. به خصوص که سینمای ایران در عرصه ملی و بین المللی به ٌصورت ویژه با این مضامین شناخته می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1499

به "خبرنگاران مستندساز: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مستندساز: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید