حفره وحشت، قبرستان قربانیان داعش در شمال شرق سوریه

به گزارش کانلاین، دیده ­بان حقوق بشر امروز (دوشنبه) در گزارش مفصلی به دو حفره در سوریه پرداخته است که گروه تروریستی داعش قربانیان خود را داخل آنها انداخته بود.

حفره وحشت، قبرستان قربانیان داعش در شمال شرق سوریه

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، محققان این سازمان از پهپاد برای تصویربرداری از عمق حفره­ای به عمق حدود 50 متر که قربانیان نظامی و غیرنظامی داعش در آن انداخته شده اند، استفاده کردند. این حفره در شمال شرقی سوریه در 85 کیلومتری شمال شهر رقه واقع شده است.

تصاویری که پهپاد ثبت نموده یک صحنه دلخراش از اجساد قربانیان را نشان می­ دهد که باتلاقی کوچکی در کف حفره آنها را دربرگرفته به طوریکه دست کسی به این اجساد نمی رسد.

در این گزارش بر لزوم اقدامات مقامات برای بیرون آوردن اجساد و جمع­ آوری شواهد و مدارک کیفری موجود در این منطقه و کوشش برای شناسایی هویت قربانیان تأکید شده است.

همچنین گزارش مذکور دیده­ بان حقوق بشر به شناسایی اجسادی می­ پردازد که اخیرا به حفره الهوته انداخته شده­­­ اند. خبری کوهی از سؤال را برجای می­ گذارد اینکه این مردم چه کسانی هستند، چگونه مرده­ اند و چه کسی جسد آنها را به این حفره انداخته است؟

در این گزارش بیان شده که در زمان نگارش آن، نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه تحت حمایت ترکیه بر منطقه میان تل­ ابیض و رأس­ العین کنترل داشتند و بخشی از بزرگ­راه ام4 را که در امتداد جنوب شرقی ترکیه و شمال شرقی سوریه قرار گرفته است، قطع کردند.

بخشی از این منطقه شامل شهرک سلوک است که حفره الهوته در آن قرار گرفته است.

دیده­ بان حقوق بشر به منظور یافتن سرنوشت قربانیان زیادی که داخل این حفره انداخته شده­ اند از آنتوان دی هالر، زمین­ شناس سوئیسی یاری گرفته است. او پس از دیدن تصاویر و فیلم این حفره گفت، مشخص عمق حفره الهوته با تکیه بر تصاویر پهپادی غیرممکن است.

وی در ادامه به سطح آب در کف حفره اشاره نمود و گفت، احتمالا آب رویت شده، کف حفره و قسمت تحتانی آن نیست و ممکن است این حفره عمیق ­تر بوده و بخشی از بزرگترین غارها باشد یا به عبارت دیگر ممکن است اجساد بیشتری در قسمت پایین­ تر حفره وجود داشته باشند.

همچنین یکی از اعضای تیم جست­ وجو در این حفره گفت: حفره الهوته که زمانی محلی طبیعی زیبا به شمار می­ رفت به حفره وحشت تبدیل شده است و افشای آنچه در این حفره و سایر گورهای جمعی در سوریه رخ داده برای مشخص سرنوشت هزاران تنی که داعش آنها را اعدام نموده و به قتل رسانده لازم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1010

به "حفره وحشت، قبرستان قربانیان داعش در شمال شرق سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفره وحشت، قبرستان قربانیان داعش در شمال شرق سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید