تروئیکای اروپایی: صدور قطعنامه در شورای حکام را متوقف کردیم

به گزارش کی آنلاین، تهران (پانا) - سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با اشاره به تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند که بر این اساس تصمیم گرفتند صدور قطعنامه علیه ایران را متوقف نمایند.

تروئیکای اروپایی: صدور قطعنامه در شورای حکام را متوقف کردیم

با ما سفر کنید و با ارزان ترین تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد، آمده است: ما تروئیکای اروپایی به طور کامل به برجام، که اگر اجرا گردد به سود منافع امنیتی همه ما خواهد بود، متعهد می مانیم.

این بیانیه از تدابیر جبرانی ایران تحت برجام و توقف اجرای پروتکل الحاقی ابراز نگرانی و ادعا شده که اقدام ایران کار را برای جامعه بین المللی برای اطمینان از اینکه فعالیت های ایران صلح امیز است سخت می نماید.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع و خاطرنشان کرد که در صورت لغو تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق، تدابیر جبرانی در برجام برگشت پذیر خواهد بود.

پنجم اسفند ماه گذشته ایران در راستای اجرای ماده ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران نظارت های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

در بیانیه تروئیکای اروپایی ادعا شده است: بعضی از گام های ایران پیامدهای غیر قابل بازگشتی را در زمینه ظرفیت های اتمی ایران به همراه دارد. اقدامات ایران به طور جدی مزایای عدم اشاعه [تسلیحات اتمی] تحت برجام را تضعیف می نماید و احیای آن را سختتر می نماید.

سه کشور اروپایی عضو برجام با اشاره به فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد از سوی ایران مدعی شده اند که این اقدام توجیه غیر نظامی ندارد و خواهان توقف آن شده اند. آن ها با اشاره به نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات فردو و اقدامات انجام شده در این زمینه ادعا نموده اند که این اقدامات نقض جدی تعهدات ایران در رابطه با غنی سازی اورانیوم است.

انگلیس، آلمان و فرانسه همچنین یادآور شدند که ایران رسما اجرای پروتکل الحاقی و تمام تعهدات شفاف سازی تحت برجام را متوقف نموده است. این مساله به گفته آن ها، دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را به طور جدی کاهش می دهد و توانمندی آژانس را برای راستی آزمایی صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران سلب می نماید.

تروئیکای اروپایی بر همین اساس از تفاهم فنی انجام شده میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال اما ادعا نموده اند که این مساله ضرورت بازگشت تمام دسترسی به آژانس را از بین نمی برد. ایران به گفته آن ها باید به طور کامل با آژانس همکاری کند تا این سازمان بتواند به وظیفه اش در مورد تهیه گزارش از فعالیت های اتمی ایران ادامه دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 1498

به "تروئیکای اروپایی: صدور قطعنامه در شورای حکام را متوقف کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپایی: صدور قطعنامه در شورای حکام را متوقف کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید