آمریکا در قامشلی سوریه 3 پایگاه کوچک احداث می کند

به گزارش کانلاین، شبه نظامیان کرد می گویند واشنگتن قصد دارد در منطقه قامشلی سوریه 3 پایگاه کوچک تأسیس کند و اکنون در حال مکان یابی برای ساخت این پایگاه هاست.

آمریکا در قامشلی سوریه 3 پایگاه کوچک احداث می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شبه نظامیان کرد مستقر در سوریه روز شنبه گزارش های منتشرشده مبنی بر تصمیم آمریکا برای ساخت پایگاه نظامی جدید در شمال شرق سوریه را تأیید کردند.

پایگاه روژوا اینفورمیشن سنتر وابسته به شبه نظامیان کرد شمال سوریه، در توییتر نوشته است: گزارش های منتشره مبنی بر اینکه ایالات متحده قصد دارد در قامشلی پایگاه نظامی تازه ای احداث کند را تأیید کنیم.

این پایگاه ساعتی بعد در توییت تازه ای نوشت: سه پایگاه کوچک در قامشلی احداث می شود. ایالات متحده در حال حاضر به دنبال یافتن مکان های مناسب [برای ساخت این پایگاه ها] است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا یک ماه پیش در آستانه شروع عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد مستقر در شمال سوریه، گفت نیروهای آمریکایی این منطقه را ترک می کنند. در پی این تصمیم، نظامیان آمریکایی پایگاه های خود در شمال و شمال شرق سوریه را رها کرده و شروع به خروج از سوریه کردند.

با این وجود، ترامپ هفته پیش گفت واشنگتن برای محافظت از نفت سوریه، تعداد محدودی نظامی را در شمال این کشور حفظ می کند.

پیش از این لیندسی گراهام از سناتورهای نزدیک به ترامپ گفته بود که واشنگتن نمی خواهد منابع نفتی شمال سوریه به کنترل دولت مرکزی یا ایران درآید. ترامپ پیشتر از دولت های سابق آمریکا به دلیل اینکه نفت غرب آسیا را به کنترل خود درنیاوردند، انتقاد کرده بود.

قامشلی مرکزی استان الحسکه است. تقریبا نیمی از چاه های نفتی سوریه در این استان قرار گرفته است و استقرار نیروهای آمریکایی در قامشلی امکان تسلط بر منابع نفتی این منطقه را برای واشنگتن فراهم می کند.

آنطور که مقام های آمریکایی پیش از این گفته اند، در استان مجاور الحسکه، یعنی دیرالزور هم نیروهای آمریکایی قرار است در دو پایگاه مستقر شوند. روز چهارشنبه ژنرال فرانک مک کنزی فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه غرب آسیا گفت نظامیان آمریکایی در دو مقر به فاصله 40 کیلومتر در استان دیرالزور مستقر می شوند.

به گفته مک کنزی، یکی از این پایگاه ها در نزدیکی پایگاه گازی کنکو (الطابیه) و دیگری در نزدیکی منطقه ای در جنوب دیرالزور قرار گرفته است که آمریکایی ها از آن با عنوان روستای سبز یاد می کنند.

پیش از این هم شبکه فرات پست گزارش داده بود که نیروهای آمریکایی که پایگاه الجزره در غرب شهر الرقه در شمال سوریه را تخلیه کرده بودند، به این پایگاه بازگشته اند.

مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه نزدیک به معارضان هم گزارش کرده بود که آمریکا کار ساخت پایگاه نظامی در قامشلی را شروع کرده است. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که مسافت حد فاصل قامشلی تا رأس العین (سری کانیه) و از تل ابیض تا شهر عین العرب (کوبانی) تحت نفوذ سوریه و ارتش سوریه قرار گرفته است و حد فاصل رأس العین تا تل ابیض تحت نفوذ ترکیه و شبه نظامیان متحد آن است.

آمریکا تا پیش از دستور ماه گذشته ترامپ برای ترک شمال سوریه حدود 1000 نظامی در این کشور داشتند. مقام های آمریکایی می گویند اغلب این نظامیان سوریه را ترک کرده اند. واشنگتن تاکنون از اعلام آمار نظامیانی که قرار است همچنان در شمال سوریه حضور داشته باشند، خودداری کرده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: konline.ir شناسه مطلب: 531

به "آمریکا در قامشلی سوریه 3 پایگاه کوچک احداث می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در قامشلی سوریه 3 پایگاه کوچک احداث می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید